Czy owczarki środkowo azjatyckie pracują?

Czy owczarki środkowo azjatyckie pracują?

Porównując owczarki środkowoazjatyckie z innymi rasami, można stwierdzić, że nie są one koniecznie takie same. Chociaż rasa ta jest powszechna w Rosji, w Stanach Zjednoczonych nie jest tak znana jak w Azji Środkowej. Chociaż istnieje możliwość zakupu lub adopcji owczarka, nie jest on powszechnie spotykany w Stanach Zjednoczonych. Jednym ze sposobów na znalezienie owczarka środkowoazjatyckiego jest odwiedzenie strony internetowej American Kennel Club. Organizacje te prowadzą listy sankcjonowanych hodowców owczarków środkowoazjatyckich.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z chinskipupil.pl

Wzorzec rasy

Owczarek środkowoazjatycki jest psem, który powstał ponad cztery tysiące lat temu, najprawdopodobniej w rejonie Morza Kaspijskiego, rzeki Ural i Azji Mniejszej, w pobliżu północno-zachodniej granicy Chin. Występuje w całej Azji Środkowej i nadal jest powszechnie hodowany w Środkowoazjatyckiej Owczarce. Chociaż początki rasy są sporne, współczesny wzorzec rasy został opracowany w Rosji po upadku Związku Radzieckiego. Owczarek środkowoazjatycki jest bardzo inteligentną rasą o bogatej historii.

Wymagania dotyczące pielęgnacji

Owczarki środkowoazjatyckie mają stosunkowo niewielkie wymagania pielęgnacyjne. W ciągu roku psy te zrzucają bardzo mało sierści, z wyjątkiem intensywnego linienia na wiosnę i jesienią. Wymagają one jednak regularnego szczotkowania i kąpieli. Regularne szczotkowanie pomoże ograniczyć matowienie sierści. Konieczne może być także kąpanie psa co kilka miesięcy lub częstsze szczotkowanie sierści, jeśli jest ona stale mokra.

Wiek

Średnia długość życia owczarka środkowoazjatyckiego wynosi 14 lat, ale psy te nie są odporne na problemy zdrowotne. Chociaż psy tej rasy są mniej podatne na problemy genetyczne niż psy innych ras, nadal wymagają corocznych badań weterynaryjnych. Mimo że psy tej rasy są na ogół bardzo zdrowe, niektóre problemy występują częściej u starszych psów, w tym dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Z tego powodu należy kupować psa od odpowiedzialnego hodowcy, który przeprowadza regularne badania w celu zapewnienia zdrowia swoich szczeniąt.

Zdrowie

Zdrowie psa jest bardzo ważną kwestią dla jego właścicieli. Owczarek środkowoazjatycki jest bardzo zdrową rasą i może przynieść wiele korzyści dla zdrowia człowieka. CAS dorasta do dość dużych rozmiarów, od kilku kilogramów do kilku stóp wzrostu. Ich wielkość nie musi jednak przekładać się na korzyści zdrowotne. Mimo że psy te mają silne ciała, w swoich ojczyznach są karmione oszczędnie.

Czytaj dalej  Dlaczego owczarek środkowo azjatycki ma oklapnięte uszy?

Średnia długość życia

Owczarek środkowoazjatycki to rasa psów pochodząca z Azji Środkowej. Dawniej był wykorzystywany jako pies stróżujący, chroniący kozy i owce przed drapieżnikami. Rasa ta podróżowała z nomadami zgodnie z porami roku. Strzegła również karawan, domów i wiosek. Jego długa, podwójna sierść składa się z dwóch warstw: szorstkiej sierści zewnętrznej i miękkiego podszerstka. Warstwy te działają jak skuteczny izolator od gorących temperatur.

Dziedziczne problemy zdrowotne

Dziedziczne problemy zdrowotne u owczarków środkowoazjatyckich występują rzadko, ale nie należy ich lekceważyć. W przeciwieństwie do innych ras, owczarek środkowoazjatycki nie ma znanych dziedzicznych problemów zdrowotnych, ale niektóre rasy są bardziej niż inne podatne na pewne schorzenia. Chociaż owczarki środkowoazjatyckie są generalnie uważane za zdrowe, ich genetyka sprawia, że są podatne na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów zdrowotnych, owczarki środkowoazjatyckie powinny być regularnie kontrolowane przez lekarza weterynarii. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych, a także pomagają wypracować rutynę w opiece nad psem.

Odpowiednie dla osób po raz pierwszy adoptujących psa

Zanim adoptujesz nowego psa, upewnij się, że dobrze wykonałeś swoją pracę domową. Jeśli nie wybierzesz rasy, którą będziesz w stanie pokochać i odpowiednio się nią opiekować, może się okazać, że będziesz miał psa, który będzie prawdziwym utrapieniem. Na przykład szczenięta rasy Husky potrzebują dobrej karmy trzy razy dziennie, regularnych wizyt u weterynarza i dużo uwagi. Psy te są skore do zabawy i mają mnóstwo energii, ale mogą też wykazywać nietypowe zachowania, jeśli nie poświęca się im należytej uwagi.

Zobacz więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Czy owczarek środkowo azjatycki dobrze aportuje?

Czy owczarek środkowo azjatycki dobrze aportuje?

Next Post
Dlaczego owczarek środkowo azjatycki ma oklapnięte uszy?

Dlaczego owczarek środkowo azjatycki ma oklapnięte uszy?

Related Posts