Czy owczarek środkowo azjatycki marznie?

Czy owczarek środkowo azjatycki marznie?

Owczarek środkowoazjatycki to duża rasa, która słynie z gęstej sierści i wysokiego poziomu energii. Jako pies stróżujący jest silnym i lojalnym psem. Ale czy rzeczywiście jest przystosowany do zimnego klimatu? Przekonajmy się. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie i nie tylko. Owczarek środkowoazjatycki to rasa, która doskonale sprawdza się w zimnym klimacie. Dzięki gęstej sierści jest im ciepło nawet w mroźne dni, a ich silny instynkt stróżowania sprawia, że są doskonałym wyborem do domów zimowych.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu animals.org.pl

Duża rasa

Chociaż owczarek środkowoazjatycki nie jest powszechnie spotykany w Stanach Zjednoczonych, jest to najstarsza rasa psów. Hoduje się ją od ponad 5 000 lat w Azji Środkowej. Psy te są przyzwyczajone do pracy na dworze i zabaw na śniegu, ale lubią też załatwiać się w domu i są niezwykle spokojne. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, aby zapewnić swojemu pupilowi komfort w domu.

Gruba sierść

Owczarek środkowoazjatycki ma dużą, gęstą sierść. Psy te mają charakterystyczną sierść, która nie jest cechą typową dla rasy. Sierść jest długa i koloru płowego, może być biała, płowa, czarna lub stanowić połączenie wszystkich trzech kolorów. Sierść tej rasy jest również podatna na zrzucanie. Niezależnie od koloru pies ten jest bardzo opiekuńczy w stosunku do swojej rodziny i mienia.

Potężny stróż

Owczarek środkowoazjatycki jest rasą psów energicznych, inteligentnych i oddanych. Jej rodowód jest bardzo stary i sięga 5000 lat wstecz, kiedy rasa ta nie była jeszcze udokumentowana. W związku z tym nie wiadomo dokładnie, skąd pochodzi ta rasa ani kim byli jej przodkowie. Uważa się jednak, że potomkowie tego psa pochodzą od mastifa tybetańskiego.

Czytaj dalej  owczarek środkowo azjatycki czy Cane Corno

Niewymagające zabiegi pielęgnacyjne

Owczarek środkowoazjatycki jest rasą stosunkowo łatwą w utrzymaniu, wymagającą jedynie kilku godzin pielęgnacji tygodniowo. Mimo że raz w roku pies tej rasy intensywnie się zrzuca (“burza futra”), sierść pozostaje względnie czysta przy sporadycznych kąpielach. Ponadto trzeba będzie obcinać paznokcie i sprawdzać, czy w uszach nie ma infekcji. Kąpiel owczarka środkowoazjatyckiego jest znacznie łatwiejsza niż kąpiel 150-kilogramowego dorosłego psa.

Problemy zdrowotne

Owczarek środkowoazjatycki to duża rasa psów, która wymaga dużo ruchu i przestrzeni do zabawy i biegania. Trzymanie tego psa w mieszkaniu w mieście może być trudne. Do problemów zdrowotnych owczarka środkowoazjatyckiego należą:

Pielęgnacja

Owczarek środkowoazjatycki nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych – cotygodniowe szczotkowanie pozwoli utrzymać sierść w dobrym stanie. Raz w roku jednak mocno się zrzuca, dlatego właściciele powinni się do tego przygotować, szczotkując sierść psa co najmniej raz w tygodniu. Dobrym pomysłem jest także comiesięczna kąpiel, ale raz na jakiś czas wystarczy dobre odkurzanie sierści psa.

Zobacz więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Jak przygotować owczarka środkowo azjatyckiego na lato?

Jak przygotować owczarka środkowo azjatyckiego na lato?

Next Post
Czy owczarek środkowo azjatycki może spać na dworzu?

Czy owczarek środkowo azjatycki może spać na dworzu?

Related Posts