Dlaczego owczarek środkowo azjatycki ma oklapnięte uszy?

Dlaczego owczarek środkowo azjatycki ma oklapnięte uszy?

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z beaglelover.pl

Dlaczego owczarek środkowoazjatycki ma tak opadające uszy? Jest to częste zjawisko u tej rasy i można je zaobserwować nawet u psów spotykanych na ulicach. Tradycyjnie owczarki środkowoazjatyckie miały przycięte uszy, aby chronić się przed drapieżnikami, a teraz zwisają one po bokach głowy. Chociaż owczarki środkowoazjatyckie są nadal dużymi psami, są bardzo wysportowane, co może wyjaśniać przyczynę ich opadających uszu.

Innym powodem opadających uszu jest ich niewielki rozmiar. Owczarki środkowoazjatyckie ważą od 88 do 110 funtów i osiągają wysokość od 25 do 7,5 cala. Ich duże, prostokątne głowy są najczęstszą cechą owczarka środkowoazjatyckiego. Mimo że jest to duży pies, jego uszy są zazwyczaj przycięte lub zadarte, aby mógł się łatwo poruszać i chronić zwierzęta hodowlane w tym regionie.

Opadające uszy i ogon są naturalnym efektem pracy owczarka środkowoazjatyckiego jako stróża bydła. Rasa ta jest również znana ze swojej krótkiej sierści, co czyni ją dobrym kandydatem do hodowli. Są również znane ze swojej lojalności i oddania wobec właścicieli. Owczarki środkowoazjatyckie są jednak często trudne w hodowli, dlatego niektórzy ludzie wolą trzymać je jako zwierzęta domowe.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego uszy Twojego owczarka środkowoazjatyckiego opadają, zastanów się, jak rozwiązać ten problem. Rasa ta jest na ogół radosna i kochająca, dobrze dogaduje się z innymi psami i dziećmi. Należy jednak pamiętać o tym, aby nadzorować kontakty psa z innymi zwierzętami i obcymi osobami. Jest to doskonały wybór dla domatora, który lubi spędzać leniwe weekendy w domu.

Jedną z najczęstszych przyczyn obrzęku ucha u psa jest krwiak, czyli nagromadzenie krwi w obrębie tkanki. Krwiaki mogą pojawić się, gdy pies gwałtownie potrząsa głową lub uporczywie drapie uszy. Możliwe jest również, że Twój pies ma roztocza, które mogą powodować drapanie uszu przez Twojego pupila. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i zastosować odpowiednie leczenie dla swojego zwierzęcia.

Czytaj dalej  Czy owczarek środkowo azjatycki zagraża dzieciom?

Niezależnie od przyczyny, należy pamiętać, że psy tej rasy znane są z silnego, wytrzymałego i mocnego temperamentu. Owczarki środkowoazjatyckie zostały wyhodowane do pracy i pilnowania zwierząt gospodarskich, a ich opadające uszy nie są winą rasy; jest to po prostu powszechny problem psów. Niezależnie od przyczyny, owczarki środkowoazjatyckie są niezwykle inteligentną i lojalną rasą.

Sierść owczarka środkowoazjatyckiego wymaga niewielkiej pielęgnacji. Paznokcie należy szczotkować i obcinać dwa razy w miesiącu, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Podobnie, należy myć zęby psa co najmniej trzy razy w tygodniu i podawać mu gryzaki dentystyczne. Owczarki środkowoazjatyckie znane są ze swojej niezależności i mogą być trudne w szkoleniu. Jednak dzięki cierpliwości i dużej ilości pochwał można je nauczyć posłuszeństwa.

Zobacz więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Czy owczarek środkowo azjatycki jest rodzinnym psem?

Czy owczarek środkowo azjatycki jest rodzinnym psem?

Next Post
Czy owczarek środkowo azjatycki boi się zostawać sam?

Czy owczarek środkowo azjatycki boi się zostawać sam?

Related Posts