Umaszczenie owczarka środkowo azjatyckiego

Umaszczenie owczarka środkowo azjatyckiego

Owczarek środkowoazjatycki znany jest również pod nazwami Alabai i Alabay. Pierwotnie był wykorzystywany do pilnowania zwierząt hodowlanych. Jest również popularnym psem stróżującym dla innych ras. Umaszczenie owczarka środkowoazjatyckiego może się różnić w zależności od typu sierści. Jego średnia długość życia wynosi około 10 lat. Sierść tej rasy jest krótka, średnia lub długa. Kolor owczarka środkowoazjatyckiego zależy również od jego przeznaczenia.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z elmowo.pl

Owczarek środkowoazjatycki długowłosy

Owczarek środkowoazjatycki jest dużym psem o charakterystycznym wyglądzie. Waży od 88 do 110 funtów i mierzy od 25 do 27 centymetrów wzrostu. Klasyczną cechą tej rasy jest duża, prostokątna głowa. Chociaż owczarki środkowoazjatyckie są uważane za doskonałe zwierzęta domowe, przed zakupem psa należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące jego szkolenia. Powinien być oddanym psem rodzinnym. Owczarek środkowoazjatycki jest bardzo posłusznym i oddanym zwierzęciem domowym.

Owczarek środkowoazjatycki nie jest przystosowany do życia w mieszkaniu. Nie radzi sobie dobrze w mieszkaniu, ponieważ ma tendencję do nocnego szczekania. Najlepiej czuje się w domach z podwórkiem i wewnętrznymi miejscami do spania. Przez całe życie psa należy poświęcać mu dużo czasu na kontakty towarzyskie. Ponieważ psy te chronią zarówno Ciebie, jak i Twoją rodzinę, muszą być socjalizowane z innymi ludźmi i psami jeszcze w wieku szczenięcym.

Trzy odrębne typy ras w zależności od przeznaczenia

Do rasy owczarka środkowoazjatyckiego zalicza się kilka różnych ras. Psy te są jednymi z najstarszych ras na świecie. Ich rodowód sięga ponad 5 000 lat wstecz. Trzy odrębne typy ras owczarków środkowoazjatyckich to owczarek tybetański, afgański i ujgurski. Chociaż te trzy rasy są podobne z wyglądu, różnią się temperamentem, zachowaniem i wielkością. Owczarki środkowoazjatyckie są bardzo inteligentne i znane są z tego, że są dobrymi psami stróżującymi.

Owczarek środkowoazjatycki jest dużym, silnym psem o mocnym grzbiecie i krótkich, mocnych nogach. Sierść tego psa jest długa lub krótka, biała, płowa lub czarna, w zależności od przeznaczenia. Psy te mają również krótkie, płaskie uszy i długie ogony. Owczarki środkowoazjatyckie mają gęstą sierść, która podkreśla ich muskularne ciało. Wyróżnia się trzy odrębne typy rasowe owczarków środkowoazjatyckich.

Średnia długość życia

Średnia długość życia owczarka środkowoazjatyckiego wynosi około 17 lat. Nie ma określonych dla rasy maksymalnych wysokości ani wagi. Statystyki pokazują jednak, że owczarki środkowoazjatyckie mają tendencję do bycia większymi niż przeciętnie. Po urodzeniu szczeniak jest ogromnych rozmiarów, a z biegiem lat jego wielkość będzie się zwiększać. Średnia długość życia owczarka środkowoazjatyckiego wynosi od 14 do 17 lat. Poniżej znajduje się tabela średniej długości życia owczarka środkowoazjatyckiego i jego średniej wagi.

Czytaj dalej  Siła ścisku szczęk owczarka środkowo azjatyckiego?

Długość życia owczarka środkowoazjatyckiego zależy od rodzaju diety i trybu życia, jaki prowadzi pies. Ta rasa psów jest odporna, dzięki czemu doskonale sprawdza się w zimnym klimacie. Owczarki środkowoazjatyckie są ciche i spokojne w pomieszczeniach zamkniętych, ale aktywne na zewnątrz. Chociaż średnia długość życia psów tej rasy wynosi około 12-15 lat, może być ona krótsza. Średnia długość życia owczarka środkowoazjatyckiego jest jednak znacznie dłuższa niż w przypadku chihuahua, którego średnia długość życia wynosi 17 lat.

Długość sierści

Długość sierści owczarka środkowoazjatyckiego jest umiarkowana, ale może się znacznie różnić u poszczególnych psów tej rasy. Sierść jest dwuwarstwowa, składa się z szorstkiego włosa zewnętrznego i miękkiego, delikatnego podszerstka. Sierść owczarka środkowoazjatyckiego jest krótka na pysku, czole i przednich łapach, a w pozostałych miejscach gładka. Sierść może być biała, pręgowana lub dowolnego koloru, w zależności od typu umaszczenia.

Długość sierści owczarka środkowoazjatyckiego różni się w zależności od rasy. Mimo że ta konkretna rasa jest stosunkowo krótka, jej gęste futro zapewnia doskonałą izolację od zimna. Gęste futro chroni jego ludzkich towarzyszy przed żywiołami i jest niezwykle odporne na choroby. Owczarki środkowoazjatyckie są znane z tego, że potrafią chronić swoje stada przed drapieżnikami. Często nazywa się je “voldokovami” lub “pogromcami wilków” i znane są z tego, że są dobrymi myśliwymi. Rasa ta była niegdyś najpopularniejszym psem w Rosji, ale w Stanach Zjednoczonych jest obecnie hodowana i uznawana przez wiele klubów psów, w tym United Kennel Club, American Canine Registry, National Kennel Association i Central Asian Shepherd Association.

Mocne strony

Mocna budowa ciała i wyraźne proporcje owczarka środkowoazjatyckiego zapewniają mu dużą siłę. Waży od 40 do 80 kg, a jego wysokość w kłębie przekracza 70 cm. Ciało tej rasy jest zrównoważone i dobrze umięśnione, a on sam jest jednym z największych psów na świecie. Powinien mieć szeroką klatkę piersiową i duże, umięśnione żebra. Jest mocny, a jego nogi powinny być równe połowie wysokości w kłębie.

Zobacz więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Najlepsze jedzenie dla owczarka środkowo azjatyckiego?

Najlepsze jedzenie dla owczarka środkowo azjatyckiego?

Next Post
Ile dorastają owczarki środkowie azjatyckie?

Ile dorastają owczarki środkowie azjatyckie?

Related Posts