Czy owczarek środkowo azjatycki jest rodzinnym psem?

Czy owczarek środkowo azjatycki jest rodzinnym psem?

Owczarek środkowoazjatycki to starożytna rasa, która powstała ponad 5000 lat temu w górzystych regionach Azji Środkowej. Psy te były hodowane do pilnowania zwierząt gospodarskich przez plemiona koczownicze. Mają dużą głowę, małe uszy i krótką szyję ze skórą zwisającą do gardła. Psy te są bardzo lojalne i chronią swoich właścicieli. W niektórych plemionach były nawet wykorzystywane jako psy bojowe, co dowodzi ich wartości dla arystokracji.

Jeśli rozważasz owczarka środkowoazjatyckiego jako zwierzę domowe, musisz pamiętać, że ta rasa psów charakteryzuje się wysokim poziomem inteligencji i jest dużą, miłą rasą. Aby zdecydować, czy ta rasa jest dla Ciebie odpowiednia, porozmawiaj z zarejestrowanym hodowcą, aby dowiedzieć się więcej o jego psach. Odpowiedzialny hodowca z przyjemnością odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zależy im także na tym, aby szczenięta trafiały do dobrych domów, dlatego powinieneś zadawać wszelkie pytania.

Jeśli masz dzieci, owczarek środkowoazjatycki nie jest najlepszym wyborem na psa rodzinnego. Jeśli nie będziesz w stanie zapewnić im odpowiedniej ochrony, owczarek środkowoazjatycki może stać się agresywny i niebezpieczny. Są one również bardzo wymagające, a ich szkolenie może zająć dużo czasu. Jedynym sposobem na uczynienie z owczarka środkowoazjatyckiego wspaniałego psa rodzinnego jest zakup psa wyszkolonego i troskliwa opieka nad nim.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem owczarka środkowoazjatyckiego jako zwierzęcia domowego, przed zakupem musisz wziąć pod uwagę jego osobowość. Owczarek środkowoazjatycki jest mało energiczny, spokojny i wysportowany. Jednak rasa ta jest również bardzo silna i może przypadkowo przewrócić starszą osobę. Należy zastanowić się, ile czasu chcemy poświęcić na szkolenie tej rasy. Jeśli masz małe dzieci, zaleca się rozważenie adopcji szczeniaka o umiarkowanym i posłusznym temperamencie.

Chociaż istnieje kilka cech wspólnych dla wszystkich owczarków środkowoazjatyckich, większość z nich ma jedną wspólną cechę – są oddane i opiekuńcze. Są również bardzo inteligentne, co oznacza, że potrzebują dużo szkolenia, aby stać się psem rodzinnym. Ale nie martw się – w końcu warto. Pokochasz swojego nowego członka rodziny i będziesz mieć całe życie pełne zabawy i wspomnień.

Czytaj dalej  Czy owczarek środkowo azjatycki marznie?

Jak wszystkie psy, owczarki środkowoazjatyckie wymagają regularnej pielęgnacji. Dwa razy w tygodniu należy szczotkować ich sierść i przycinać paznokcie. Psy te raz w roku obficie zrzucają sierść, a okres zrzucania sierści jest często określany jako “burza futrzana”! Poza tym jednak pielęgnacja jest stosunkowo niewymagająca. Okazjonalna kąpiel pozwoli utrzymać sierść w czystości. Inne podstawowe czynności pielęgnacyjne obejmują szczotkowanie zębów i sprawdzanie uszu pod kątem infekcji.

Zobacz więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Czy owczarek środkowo azjatycki zagraża dzieciom?

Czy owczarek środkowo azjatycki zagraża dzieciom?

Next Post
Dlaczego owczarek środkowo azjatycki ma oklapnięte uszy?

Dlaczego owczarek środkowo azjatycki ma oklapnięte uszy?

Related Posts