Ile waży owczarek środkowoazjatycki?

Ile waży owczarek środkowoazjatycki?

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym doggames.pl

Owczarek środkowoazjatycki to starożytna rasa psów, a co za tym idzie – bardzo dużo waży! W przeszłości rasa ta była cennym nabytkiem plemion koczowniczych, ponieważ chroniła zwierzęta gospodarskie przed drapieżnikami i strzegła swoich właścicieli. W ostatnich latach jest wykorzystywana przez wojsko i rząd jako pies wojskowy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej rasie! Nie zapomnij też zapoznać się z naszymi artykułami na temat zdrowia i socjalizacji!

Waga

Owczarek środkowoazjatycki to rasa mastifa wywodząca się z regionu Azji Środkowej w Europie. Ta rasa psów była tradycyjnie wykorzystywana do pilnowania zwierząt gospodarskich i walki z drapieżnikami. Jej nazwa “voldokov”, czyli “pogromca wilków” w języku rosyjskim, nawiązuje do jej umiejętności zabijania dużych drapieżników. W 2000 roku była to najpopularniejsza rasa psów w Rosji. Obecnie jest powszechnie hodowana i uznawana przez wiele klubów psów, w tym United Kennel Club, American Canine Registry i National Kennel Club.

Charakterystyka fizyczna

Cechy fizyczne owczarka środkowoazjatyckiego są podobne do cech innych dużych ras psów. Ogólnie rzecz biorąc, psy te mają dużą głowę z krótką szyją, szeroki zad i mocne, łukowato wygięte lędźwie. Wysokość w kłębie powinna być wyższa niż wysokość części krzyżowej ciała psa. Długość przednich kończyn powinna wynosić od 50 do 52% wysokości w kłębie. Sierść może być krótka, średnia lub długa, może być jednolicie czarna lub w dowolnej kombinacji kolorów.

Socjalizacja

Owczarki środkowoazjatyckie są bardzo opiekuńcze w stosunku do swoich właścicieli i dzieci, ale nie są zbyt towarzyskie w stosunku do obcych. Rasa ta jest również bardzo przyjazna w stosunku do zwierząt domowych, takich jak koty i małe psy. W związku z tym są doskonałymi psami terapeutycznymi, ale są też bardzo duże i w porównaniu z innymi rasami mogą nie wymagać zbyt wiele ruchu. Niemniej jednak już od szczenięctwa muszą być poddawane intensywnej socjalizacji, aby pomóc im przystosować się do życia na przedmieściach.

Zdrowie

Owczarek środkowoazjatycki cieszy się doskonałym zdrowiem, a jego średnia długość życia wynosi od dwunastu do piętnastu lat. Chociaż rasa ta nie jest szczególnie podatna na poważne problemy zdrowotne, regularne wizyty u weterynarza mogą pomóc w utrzymaniu jej w doskonałej kondycji. Regularne badania kontrolne pomagają również właścicielom dowiedzieć się więcej o wyjątkowych problemach zdrowotnych, które mogą dotyczyć tej rasy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, o których warto pamiętać, kiedy przywieziesz do domu swojego nowego psa. Możesz również zapoznać się z faktami na temat zdrowia owczarka środkowoazjatyckiego.

Czytaj dalej  Jak duży jest owczarek środkowo azjatycki?

Koszt

Szczeniak owczarka środkowoazjatyckiego może kosztować od 1500 do 2275 dolarów. Cena ta może się różnić w zależności od rasy, miejsca zamieszkania i kosztów leczenia. Koszt jest wyższy w przypadku psów, które mają wszczepiony mikroczip, ponieważ łatwiej je znaleźć, jeśli się zgubią. Mikroczip jest ważną cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie szczeniaka owczarka środkowoazjatyckiego. Zaleca się, aby adoptować psa od renomowanego hodowcy. Należy przeprowadzić badania, aby dowiedzieć się, ile kosztuje szczeniak owczarka środkowoazjatyckiego.

Pochodzenie

Owczarek środkowoazjatycki, zwany także owczarkiem środkowoazjatyckim, jest psem domowym, który pochodzi z Wielkiego Stepu Azji Środkowej. Pierwotnie psy tej rasy żyły w Rosji, Kazachstanie i Kirgistanie. Jest prawdopodobne, że pies ten istnieje od co najmniej 10 000 lat. Uważa się, że pochodzi on od mieszańca mastifa tybetańskiego i innych psów stróżujących z Azji Środkowej. Jego historia nie jest jednak w pełni udokumentowana.

Umaszczenie

Umaszczenie owczarka środkowoazjatyckiego może być białe, czarne lub stanowić połączenie obu kolorów. W przeszłości rasa ta była eksportowana do Europy i Ameryki Północnej, gdzie wykorzystywano ją jako psa wojskowego, stróżującego i bojowego. Obecnie rasa ta dobrze rozwija się w obu tych regionach, w tym w Azji Środkowej. Sierść psa jest wyjątkowo gęsta i trwała, a jego umaszczenie może być bardzo zróżnicowane – od białego i rudego po brązowe, niebieskie i czarne.

Potrzeby w zakresie ćwiczeń

Chociaż nie istnieje powszechnie uznawany typ owczarka środkowoazjatyckiego, rasa ta ma określone potrzeby w zakresie ruchu. Psy tej rasy wymagają co najmniej jednej godziny ćwiczeń dziennie. Jeśli nie będzie wystarczająco aktywny, będzie zużywał swoją energię na uciążliwe zachowania. Poniższe informacje powinny pomóc w określeniu wymagań dotyczących ruchu dla Twojego psa. Ćwiczenia fizyczne powinny być codzienną rutyną, taką jak długi spacer lub jogging. Jeśli nie możesz zapewnić psu takiej ilości ruchu, rozważ adopcję psa innej rasy.

Zobacz więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Ile żyje owczarek środkowo azjatycki?

Ile żyje owczarek środkowo azjatycki?

Next Post
owczarek środkowo azjatycki a owczarek niemiecki

owczarek środkowo azjatycki a owczarek niemiecki

Related Posts