Jak podróżować z owczarkiem środkowo azjatyckim?

Jak podróżować z owczarkiem środkowo azjatyckim?

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem owczarka środkowoazjatyckiego do swojego życia, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, zanim zabierzesz psa na wakacje. Przed wyjazdem sprawdź szczepienia, świadectwo zdrowia i identyfikator psa. Jeśli planujesz podróż do Europy, koniecznie musisz mieć paszport europejski. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Należy to zrobić na około pięć do dziesięciu dni przed wyjazdem. Świadectwo zdrowia potwierdzi, że Twój owczarek środkowoazjatycki jest w dobrej kondycji zdrowotnej.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z dekameron.pl

Cechy charakterystyczne

Owczarek środkowoazjatycki powstał ponad cztery tysiące lat temu w krajach takich jak Turkmenistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan, Afganistan i Mongolia. Powstał on w regionie, w którym zwierzęta gospodarskie pozostawały bez opieki, a rasa wymagała ochrony przed drapieżnikami. Oprócz tego, że jest psem pasterskim, owczarek środkowoazjatycki jest również duży i oddany swojej rodzinie.

Koszt

Owczarek środkowoazjatycki jest dużą rasą psów, która wymaga regularnego ruchu. Rasa ta jest szczególnie wytrzymała i wymaga dużych przestrzeni do ćwiczeń i zabawy. Chociaż pies ten nie ma genetycznie uwarunkowanych problemów zdrowotnych, to jednak powinien być utrzymywany w dobrej kondycji i zadbany. Szczotkowanie i kąpiele owczarka środkowoazjatyckiego są wymagane raz w tygodniu. Ich sierść zmienia się w zależności od pory roku, a zimą staje się grubsza. U tej rasy występuje również sezonowa burza sierści.

Pielęgnacja

Jeśli planujesz podróżować ze swoim owczarkiem środkowoazjatyckim, musisz regularnie go pielęgnować, aby zapewnić mu dobre samopoczucie. Owczarki środkowoazjatyckie mają tendencję do obfitego zrzucania sierści w ciągu roku, dlatego należy szczotkować ich sierść raz lub dwa razy w tygodniu. Należy również często szczotkować ich podszerstek, ale nie trzeba przesadzać z tym obowiązkiem. Dobry owczarek środkowoazjatycki jest dobrym towarzyszem podróży i nie wymaga profesjonalnej pielęgnacji, ale musisz poświęcić temu zadaniu trochę czasu.

Agresja

Owczarek środkowoazjatycki jest niezwykle lojalnym psem o wysokim poziomie niezależności. Pomimo swojej niezależności, psy te są niezwykle agresywne, a ich silna wola może sprawić, że w nieodpowiednich rękach staną się niebezpieczne. Ze względu na skłonność do agresji nie powinny być pozostawiane same w domu z dziećmi lub innymi zwierzętami domowymi. Jeśli musisz podróżować ze swoim psem, upewnij się, że masz dominującego tresera i jesteś gotów poświęcić czas niezbędny do jego wyszkolenia.

Czytaj dalej  Siła ścisku szczęk owczarka środkowo azjatyckiego?

Dieta

Dieta owczarka środkowoazjatyckiego powinna być zrównoważona i zróżnicowana. Ta duża rasa psów wymaga diety dostosowanej do jej wielkości i poziomu energii. Jeśli jednak zauważysz, że Twój pies ma nadwagę, dobrym rozwiązaniem jest przejście na specjalną dietę dla psów z problemami z nadwagą. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele opcji żywieniowych dla owczarków środkowoazjatyckich, a opcje te są tak zróżnicowane, jak sama rasa.

Rodowód

Owczarek środkowoazjatycki to starożytna rasa o wielu zastosowaniach. Nomadowie z całego regionu Azji Środkowej cenili tę rasę za jej zdolność do ochrony zwierząt gospodarskich i walki z drapieżnikami. W ostatnich latach rasa ta była wykorzystywana w wojsku i w pracy policyjnej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o historii rasy i różnych zadaniach, jakie wykonywała. Rasa ta jest blisko spokrewniona z mastifem tybetańskim.

Odmiany umaszczenia

Istnieje kilka różnych odmian umaszczenia owczarka środkowoazjatyckiego. Najczęściej spotykane odmiany to gładka i jedwabista oraz podwójna i długa sierść. Każdy typ sierści ma swoje wady i zalety. Poniżej omówimy kilka z tych cech. Osobowość owczarka środkowoazjatyckiego będzie zależała od roli, jaką będzie pełnił w rodzinie. Jako zwierzak rodzinny najlepiej czuje się w domu z rodziną, dlatego rasa ta jest często spotykana w domach, w których jedna osoba zostaje w domu. Jako towarzysz lubi kontakt z człowiekiem, ale nie przepada za spędzaniem długiego czasu w samotności.

Szkolenie

Posiadanie i szkolenie owczarka środkowoazjatyckiego niesie ze sobą wiele korzyści, ale przed dokonaniem ostatecznego zakupu należy rozważyć pewne aspekty tej rasy. Chociaż owczarki środkowoazjatyckie są stosunkowo rzadkie w Stanach Zjednoczonych, są one dość powszechne w Rosji i innych regionach Azji Wschodniej. Wybór odpowiedniego psa to ekscytująca i trudna decyzja, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią ten proces. Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie z owczarkami środkowoazjatyckimi, przed zakupem lub szkoleniem psa warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Zobacz więcej:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Czy owczarki środkowo azjatyckie atatkują inne psy?

Czy owczarki środkowo azjatyckie atatkują inne psy?

Next Post
Najlepsze jedzenie dla owczarka środkowo azjatyckiego?

Najlepsze jedzenie dla owczarka środkowo azjatyckiego?

Related Posts